trwa inicjalizacja, prosze czekac...gry sportowe

środa, 1 kwietnia 2015

Frohe Ostern!

Witajcie,

dziś garść informacji o Wielkanocy (Ostern) w Niemczech. Generalnie Święta te w Polsce i Niemczech wyglądają bardzo podobnie (ähnlich). Ale są pewne różnice (Unterschiede), o których słów kilka.

1. Wielki Piątek (Karfreiteg/Stiller Freitag) jest w Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia w kościołach niemieckich odbywają sie tak jak w Polsce misteria upamiętniające śmierć Chrystusa. Niemcy nie muszą jednak przestrzegać tego dnia ścisłego postu, tak jak jest to przyjęte w Polsce.





























2. Sobota Wielkanocna (Ostersamstag) jest dniem, w którym przed niektórymi kościołami płoną ogniska na znak zbliżającego się zmartwychwstania Chrystusa (Auferstehung von Jesus Christus). Księża święcą ogień, następnie wierni odpalają od niego świece paschalne, które zabierają do domów. Sobotnie święcenie pokarmów nie jest w Niemczech tak powszechną tradycją, jak ma to miejsce w naszym kraju.
3. Wielka Niedziela (Ostersonntag) zaczyna się u naszych sąsiadów od mszy rezurekcyjnych, potem wszyscy wracają do domów na śniadanie wielkanocne (Osterfrühstück), po którym następuje najbardziej oczekiwana przez dzieci część Świąt Wielkanocnych, czyli szukanie pisanek (Ostereier suchen), schowanych przez zajączka wielkanocnego (Osterhase) w ogrodzie lub w mieszkaniu.
4. Domy niemieckie ozdabia bukiet wielkanocny (Osterstrauß), gałązki ozdobione wydmuszkami lub innymi pisankami oraz kwiatami.
5. Niektórzy Niemcy mają też w zwyczaju ozdabianie pisankami drzew i krzewów, rosnących przed domem. Tak przystrojone drzewo nazywa się Osterbaum.
6. Na stołach pojawia się Osterzopf - chałka Wielkanocna.


Życzę Wam wszystkim spokojnych, rodzinnych i ciepłych Świąt Wielkanocnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz