W najbliższą środę Polacy obchodzić będą Narodowe Święto Niepodległości.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że 11 listopada to również Dzień Świętego Marcina (St. Martins - Tag).
Święto to jest obchodzone w wielu krajach Europy (Europaländer), a szczególnie hucznie w Niemczech i Austrii. Dzień ten jest zapowiedzią Świąt Bożego Narodzenia, wprowadza nastrój tajemnicy (das Geheimnis) i wiary w ludzką dobroć. Związane jest ono oczywiście z postacią św. Marcina. Jak głosi legenda (die Legende) św. Marcin żył w IV wieku naszej ery, był synem rzymskiego legionisty i gdy dorósł sam został żołnierzem (der Soldat). Gdy pewnego dnia galopował na koniu wraz ze swoimi towarzyszami spotkał na swojej drodze zmarzniętego żebraka (der Bettler), który nie miał na sobie żadnego ubrania. Marcin przeciął swój płaszcz na dwie części i oddał jedną z nich żebrakowi. W nocy ukazał mu się we śnie Chrystus, mówiący do otaczających go aniołów "To mnie Marcin odział w swój płaszcz" ("Martinus hat mich mit diesem Mantel bekleidet").
To wydarzenie wywarło wielki wpływ na młodego żołnierza, który postanowił zostać misjonarzem (der Missionar). W 372 roku wybrany został biskupem Tours(Bischof von Tours) . Było to miasto na terenie obecnej Francji . Stało się to wbrew jego woli. Św. Marcin uważał bowiem, że nie jest godny tego zaszczytu i dlatego też ukrył się w kurniku (der Gänsestall). Jego kryjówka została jednak zdemaskowana przez gęganie gęsi. Musiał więc wyjść z ukrycia i przyjąć sakrę biskupią. Na pamiątkę tego wydarzenia do dnia dzisiejszego w Dzień św. Marcina podaje się na obiad pieczoną gęś (der Gänsebraten) z czerwoną kapustą (Blaukraut).
Tradycją stały się także pochody o zmroku (Martinsumzüge), w trakcie których dzieci niosą zrobione przez siebie latarenki (die Laterne) i śpiewają piosenki. Bardzo często na czele takiego pochodu jedzie osoba na koniu, przebrana za św. Marcina.
Polska również obchodzi ten dzień. W Poznaniu słynne są tzw. rogale marcińskie. Według legendy przejeżdżając przez Poznań (Posen) koń św. Marcina zgubił podkowę. Znalazł ją miejscowy piekarz i zachwycony jej kształtem zaczął piec rogale. Obecnie rogale te pieczone są z półfrancuskiego ciasta i wypełnione są nadzieniem z białego maku z dodatkiem orzechów, rodzynek i migdałów.
A teraz zadania dla chętnych na PIĄTKĘ :-)
Przeczytaj, rozwiąż, wydrukuj i przynieś do szkoły. Trzy pierwsze osoby, które rozwiążą zadania najlepiej otrzymają piątki z aktywności na niemieckim :-)
UWAGA! Zadanie składa się z dwóch stron!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz