trwa inicjalizacja, prosze czekac...gry sportowe

środa, 16 kwietnia 2014

scenariusz lekcji - Ostern (gimnazjum)



Konspekt lekcji języka niemieckiego
(szkoła gimnazjalna)

Temat : Ostern in den deutschsprachigen Ländern. – Wielkanoc w krajach niemieckojęzycznych.


Cele zajęć:
terapeutyczne:
          - stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery na lekcji
          - oderwanie myśli od choroby i hospitalizacji, a także tęsknoty za najbliższymi
          - terapia pracą – stosowanie naprzemienności obciążeń i odciążeń

          - wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez umożliwienie osiągnięcia sukcesu
         - aktywny rozwój fizyczny i umysłowy

wychowawcze:
          - rozbudzanie wrażliwości językowej
          - rozwijanie motywacji uczniów do pogłębiania wiedzy i dalszego rozwoju
            umiejętności i zdolności w zakresie posługiwania się językiem niemieckim
         - rozwijanie umiejętności pracy w grupie i współodpowiedzialności za efekty pracy


Szczegółowe wymagania z nowej podstawy programowej:
- Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych z  tematu: święta -Wielkanoc
- Uczeń formułuje krótkie, proste i spójne wypowiedzi ustne z zastosowaniem form gramatycznych odpowiednich do wyrażania teraźniejszości – opisuje zwyczaje wielkanocne; wyraża i uzasadnia swoją opinię; relacjonuje wypowiedzi innych osób
- Uczeń tworzy bardzo krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi pisemne w formie prostych wyrażeń i zdań: tworzy zdania z podanego materiału, odpowiada na pytania
- uczeń rozumie ogólny sens tekstu, który zawiera fragmenty niezrozumiałe
- uczeń wyszukuje w tekście żądaną informację lub szczegół
- uczeń korzysta ze słownika dwujęzycznego

Uczeń po lekcji:
(poziom podstawowy)
- zna nazwy podstawowych symboli wielkanocnych w języku niemieckim
- zna najbardziej charakterystyczne zwyczaje wielkanocne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
- dostrzega różnice w zwyczajach wielkanocnych w Polsce i krajach niemieckojęzycznych
- rozumie globalnie przeczytany tekst
- udziela prostych odpowiedzi na pytania związane z przeczytanym tekstem
- tworzy proste zdania, prawidłowo odmieniając czasowniki regularne i nieregularne w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej
- zna zasadę tworzenia zdań ze spójnikami „dass” i „weil”
- posługuje się słownikiem polsko-niemieckim

(poziom zaawansowany)
- nazywa symbole wielkanocne w języku niemieckim
- zna i wymienia zwyczaje wielkanocne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
- nazywa różnice w zwyczajach wielkanocnych w Polsce i krajach niemieckojęzycznych
- rozumie selektywnie przeczytany tekst
- odpowiada pełnymi zdaniami na pytania do tekstu
- tworzy zdania oznajmujące poprawnie odmieniając czasowniki regularne i nieregularne w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej
- zna i stosuje poprawnie zasadę tworzenia zdań ze spójnikami „dass” i „weil”
- dopasowuje poprawnie elementy tekstu do siebie
- posługuje się słownikiem polsko-niemieckim

Metody: ćwiczeniowa, pokazowa, globalne i selektywne rozumienie tekstu czytanego, praca z tekstem, zabawa dydaktyczna, mind-map, puzzle tekstowe, krzyżówka

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: karty pracy; teksty o Wielkanocy w krajach niemieckiego obszaru językowego; ćwiczenia do tekstów; krzyżówka; kartoniki do asocjogramu; kartoniki do układania zdań; mandala; słowniki polsko-niemieckie

Przebieg zajęć:
·         Rozgrzewka językowa (zadawanie prostych pytań i udzielanie  odpowiedzi)   

·          Wprowadzenie do tematu: mind-map (wybieranie kartoników z wyrazami związanymi z Wielkanocą i przyklejanie ich do planszy z hasłem „Ostern” – „Wielkanoc”)

·        Praca z tekstem:        

* Ostern in Deutschland, Österreich und der Schweiz-
   Wielkanoc w Niemczech, Austrii I Szwajcarii  (podstawowy)
   -  dopasowywanie fragmentów tekstu do obrazków;
   -  zadanie typu „prawda/fałsz”
             * Ostern in Deutschland - E-Mail von Katrin
                Wielkanoc w Niemczech; e-mail od Katrin  (zaawansowany)
               - układanie treści e-maila z jego fragmentów
               - udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu

·        Ćwiczenia utrwalające:

I.                    Was machen sie zu Ostern? – Co oni robią w Wielkanoc?

- Tworzenie poprawnych zdań oznajmujących poprzez odmianę czasowników regularnych i nieregularnych we właściwej osobie liczby pojedynczej i liczby mnogiej. (podstawowy i zaawansowany)
- Zadawanie pytań do poprawnie ułożonych zdań (zaawansowany)
- wyjaśnianie nowego słownictwa kolegom w grupie (zaawansowany)

II.                  - Meinungen zu Ostern – tworzenie zdań ze spójnikiem „dass”( wyrażanie opinii na temat Świąt Wielkanocnych) (podstawowy)
- Eier, Hasen, Feuer: Drei Oster-Symbole und was sie bedeuten? – tworzenie zdań ze spójnikiem “weil” (opowiadanie o znaczeniu symboli Wielkanocnych) (zaawansowany)

·        Podsumowanie:

- Schreibe die Wörter! – tworzenie wyrazów ze słowem „Ei” (jajko) (podstawowy)
  Lückentext – Tekst z lukami do uzupełnienia (podstawowy)

- Osterrätsel – krzyżówka świąteczna (zaawansowany)
  Was passt zusammen? – dopasowywanie tekstów do opisów (zaawansowany)














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz