trwa inicjalizacja, prosze czekac...gry sportowe

środa, 16 kwietnia 2014

scenariusz zajęć otwartych - Ostern (gimnazjum)



Konspekt do lekcji języka niemieckiego w klasie II gimnazjum

Temat : Ostern ist da! – Już Wielkanoc!


Cele zajęć:
terapeutyczne:
          - stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery na lekcji
          - wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez umożliwienie osiągnięcia sukcesu
         - aktywny rozwój fizyczny i umysłowy

          - rozbudzanie motywacji uczniów do pogłębiania wiedzy i dalszego rozwoju
            umiejętności i zdolności w zakresie posługiwania się językiem niemieckim
operacyjne:
Uczeń po lekcji:
- zna i nazywa  podstawowe symbole wielkanocne w języku niemieckim
- zna i nazywa najbardziej charakterystyczne zwyczaje wielkanocne w krajach niemieckiego obszaru
   językowego
- dostrzega różnice w zwyczajach wielkanocnych w Polsce i krajach niemieckojęzycznych
- rozumie globalnie przeczytany tekst
- udziela prostych odpowiedzi na pytania związane z przeczytanym tekstem
- tworzy proste zdania, prawidłowo odmieniając czasowniki regularne i nieregularne w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej
- dopasowuje poprawnie elementy tekstu do siebie

Szczegółowe wymagania z nowej podstawy programowej:
- Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych z  tematu: święta -Wielkanoc
- Uczeń formułuje krótkie, proste i spójne wypowiedzi ustne z zastosowaniem form gramatycznych odpowiednich do wyrażania teraźniejszości – opisuje zwyczaje wielkanocne; wyraża i uzasadnia swoją opinię; relacjonuje wypowiedzi innych osób
- Uczeń tworzy bardzo krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi pisemne w formie prostych wyrażeń i zdań: tworzy zdania z podanego materiału, odpowiada na pytania
- uczeń rozumie ogólny sens tekstu, który zawiera fragmenty niezrozumiałe
- uczeń wyszukuje w tekście żądaną informację lub szczegół

Treści wychowawcze z podstawy programowej:
ü  Uczeń współdziała w grupie,
ü  Uczeń jest współodpowiedzialny za efekty pracy zespołowej,
ü  Uczeń posiada świadomość językową (podobieństw i różnic między językami oraz zwyczajami świątecznymi),
ü  Uczeń jest otwarty i tolerancyjny wobec innych kultur

Metody: ćwiczeniowa, pokazowa, globalne i selektywne rozumienie tekstu czytanego, praca z tekstem, zabawa dydaktyczna- gra planszowa.

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: prezentacja multimedialna, karty pracy, koperty z rozsypaną wyrazową, kartoniki z pytaniami do gry planszowe, pionki, kostka do gry, czekoladowe jajka, papierowe pisanki, zwroty wielkanocne na kartonikach, wazon, gałązki,

Przebieg zajęć:
1. Rozgrzewka językowa: (zadawanie prostych pytań i udzielanie odpowiedzi)
2.  Wprowadzenie do tematu:
Prezentacja multimedialna dotycząca zwyczajów wielkanocnych w krajach niemieckiego obszaru językowego. Nauczyciel omawia kolejne slajdy prezentacji, angażując uczniów w wyjaśnianie nowych pojęć, odpowiadanie na pytania, porównywanie zwyczajów wielkanocnych w Polsce i w krajach niemieckojęzycznych.
3. Karwoche- Wielki Tydzień:
Uczniowie układają w poprawnej kolejności dni należące do Wielkiego Tygodnia. Przyczepiają do tablicy karty z właściwymi napisami.
4. Was passt? – Co pasuje?
Uczniowie dopasowują nazwy symboli i zwrotów wielkanocnych w języku niemieckim i polskim.
5. Mini-quiz wielkanocny:
Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące zwyczajów i symboli wielkanocnych znajdujące się w prezentacji multimedialnej. Poprawna odpowiedź jest nagradzana czekoladowym mini-jajkiem.
6. Rozsypanka wyrazowa:
Uczniowie pracują w dwóch grupach. Każda z nich otrzymuje kopertę z pociętymi zdaniami opisującymi zwyczaje wielkanocne w krajach niemieckojęzycznych oraz zestaw obrazków. Zadanie polega na poprawnym ułożeniu zdań, dopasowaniu do nich właściwego obrazka i przyklejeniu gotowych odpowiedzi na swojej planszy ( na tablicy).
7. Osterstrauss – Bukiet wielkanocny:
Uczniowie wybierają spośród zaproponowanych zwrotów te, które kojarzą im się z Wielkanocą i przyklejają wybrane zwroty na papierowych pisankach. Następnie zawieszają pisanki na gałązkach bukietu wielkanocnego.
8. Ein Brettspiel zu Ostern – Wielkanocna gra planszowa:
Uczniowie grają w grę planszową podsumowującą i utrwalającą zdobytą w trakcie zajęć wiedzę z zakresu Świąt Wielkanocnych w krajach DACH.
Na grę składają się: plansza z polami w kształcie pisanek (pisanki z pytajnikiem, pisanki z zajączkiem i pisanki ze smutną buźką), kostka do gry, pionki, kartoniki z pytaniami
a) Każdy gracz rzuca kostką. Osoba, która wyrzuci najmniejszą liczbę oczek na kostce rozpoczyna grę.
b) Grający przesuwają pionki zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek.
c) Kto zatrzyma się na polu ze znakiem zapytania, losuje kartonik z zestawu na planszy i odpowiada  na pytanie.
d) Jeśli gracz nie potrafi udzielić odpowiedzi cofa się o dwa pola. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, przesuwa się o jedno pole do przodu.
e) Kto znalazł się na polu z zajączkiem wielkanocnym przesuwa się o jedno pole do przodu i dostaje czekoladowe jajko z koszyczka. Kto stanie na polu ze smutną buźką cofa się o dwa pola.
f) Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze do pola Osterziel.
9. Podsumowanie zajęć, ocena (ustna i pisemna) pracy uczniów na lekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz